Zet Ev & Yaşam Dekoratif

Mum & Mumluk

Evde romantik bir ambiyans yaratmak için en doğru seçim olan mum ve mumluklar en iyi tasarımları ile Zet.com’da. Her bütçeye uygun fiyatlı dekoratif amaçlı kokulu mumları incelemek için hemen tıkla!

Detaylı Filtrele

219ürün

Fiyat Aralığı
Cinsiyet
Materyal
Renk
Özel gün/sezon ürünü
/ 4

Ev Dekorunda Mumların Önemi


Romantik anlara şahitlik etmekle kalmayan o anların ışıldamasına da yardımcı olan mumlar ev dekorunun küçük ama en etkili parçalarından biridir. Çünkü yandığında eve yaydığı ışık ve koku ile evin havasını yumuşatırken yanmadığındaysa dekorasyona sağladığı katkı ile eve şık bir dokunuş sağlar.

Ev dekoruna katkı sağlayacak mumları seçerken bilmek gereken ilk şey evinin hangi tarza hitap ettiğini olmalı. Eğer evinde antika parçalar ve eskitme mobilyalar ağırlıktaysa sana bakır mumları almanı öneriyoruz. Hatta mumluk yerine şamdanları tercih etmen daha doğru bir seçim olur. Özellikle heykel ya da demirden tasarlanmış altın rengi şamdanlar ev dekoruna hemen uyum sağlayacaktır. Modern çizgilere sahip minimal ev dekorları için de geometrik mumlukları ya da ev dekoruna uygun kapaklı mumlukları tercih edebilirsin. Hatta sana bir tablo üzerinde sergileyeceğin farklı boylardaki beton mumluk ve beton şamdan setini öneriyoruz.

Mum Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Mum alırken ilk dikkat etmen gereken şey kokulu mu kokusuz mum tercih edeceğin olmalı. Önce bu ayrımı net bir şekilde belirlemelisin. Çünkü eğer kokulu mum alacaksan aldığın tüm kokuların birbiri ile uyumlu olması gerekir. Aksi halde her mumu tek başına yakmanı tavsiye ediyoruz. Ayrıca kokulu mumların boğucu kokuları eve ağır bir hava yaratacağı için seçtiğin mumların kokularını baharatlı olmamasına dikkat etmelisin. Hafif kokular her zaman idealdir.

Satın aldığın mumları yakmaktan çok dekor amaçlı alıyorsan kokularının önemi yok fakat o zamanda şekillerini doğru seçmelisin. Ev dekoruna uyacak şekillerde mum ve mumluk tercih etmelisin. Satın alacağın tüm mumlarda şekil ve boyutları ile birbirine uyum sağlamalı.

Mumları eğer sadece dekoratif amaçlı almıyorsan mumu yakarken altında mumluk olmasına dikkat etmeyi sakın unutma! Çünkü mum lekesini mobilyalardan da kıyafetlerden de çıkarmak oldukça meşakkatlidir. Özellikle ahşap alanlarda kalıcı tahribatlar yapabilir.

Yemek Masasında Mumlar Nasıl Dekore Edilmeli?


Yemek masalarında mumlar dekor olarak kullanılırken 3 şeye dikkat etmek gerekir. Bunlar yemeğin konsepti, masanın şekli ve tercih edilen mumun boyutları ve sunum şeklidir. Eğer romantik bir yemek masası düzenliyorsan şamdanlar vazgeçilmezin olmalı. Tabii fazla uzun şamdanları tercih etmeni önermiyoruz. Küçük ve kısa olan şamdanlar birbirinizi görmek ve rahat sohbet etmek için daha uygun olur. Beyaz ya da kırmızı mumlar ve gümüş şamdanlar harika bir seçenektir her zaman.

Kalabalık ve uzun yemek masalarında mumlar tam ortada olmamalı. Masanın iki ucuna yakın olmalı ve aynı mum, mumluk ya da şamdanlar ile dekore edilmeli. Hatta böyle masalarda tablo üzerinde birkaç çeşit ve boyda mumlar göze daha hoş görünecektir. Çok uzun masalarda ise her dört kişinin arasında mum dekoru kullanmalısın.

Yuvarlak masa konseptlerinde ise mumlar tam ortada olmalı. Böylece masa dekoru daha şık ve elegan görünür. Küçük mumlar çiçekler ile bir arada dekore edilmeli. Ayrıca suda yüzen mumlar da bu tarz masaların dekorunda çok hoş görünecektir. Bu masalarda mumların büyük ve yüksek olması insanların sohbetini engelleyeceği için fazla uzun modelleri önermiyoruz.

2019 Yılının Öne Çıkan Mumluk Modelleri


2019 yılında özel mumluklar ön plana çıkacak. Hatta tealight mumlar için tasarlanan mumlukların çeşitliliği seçim yapmanı zorlaştıracak. 2019 yılının öne çıkan mumluk modellerinin başında beton mumluklar, kütük mum setleri, geometrik mumluklar ve mermer mumluklar geliyor. Özellikle modası hiç geçmeyen mermerin mumluk olarak kullanılması ev dekorunda modern bir dokunuş sağlar. Eğer evin modern çizgilere sahipse mermer veya geometrik mumlukları tercih edebilirsin. Retro ağırlıklı evlere ise bu yılın öne çıkan mum modellerinden ahşap mumlukları öneriyoruz. Eğer daha zamansız bir parça arıyorsan heykel şamdanları evinin dekoruna ekleyebilirisin.

Özel günlerde ise 2019 yılında led ışıklı mumlar etkileyici dekor yaratmak isteyenler için harika bir seçim olacak. Led ışık evinin dekoruna uymuyorsa cam mozaik mumlukları tercih edebilirsin.

Ev dekoruna mum ve mumluklar ile dokunuş yapmadan önce senin için seçtiğimiz uygun fiyatlı mum modellerini hemen incelemelisin. Farklı modellerde şamdan, mum ve mumluk çeşitleri arsından bütçene en uygun olanı satın alarak evine tatlı bir ışık yansıtabilirsin.