Ücretsiz KargoAynı dükkandan yaptığınız 250 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz!
Zet Düğün Alışverişi

Gelin Aksesuarı

Evlenirken gelin ayakkabısından gelin tacına, duvaktan gelin çiçeğine kadara ihtiyacın olan tüm gelin aksesuarları Zet.com’da. En özel gününde farklı tasarım gelin aksesuar modellerini incelemeden seçimini yapma!

Detaylı Filtrele

398ürün

Fiyat Aralığı
Cinsiyet
Renk
Özel gün/sezon ürünü
/ 7
Hayatının en özel gününe hazırlanırken aksesuarların da kusursuz olmalı, tıpkı senin gibi. Üstelik bu kusursuzluğu yaratırken seçtiğin tüm aksesuar modelleri tarzına da uyum sağlamalı. Çünkü önemli olan nasıl ya da ne kadar pahalı aksesuar seçtiğin değil seçtiğin aksesuarın sana yakışıp yakışmadığıdır.

Gelin Aksesuarları Nelerdir?
Duvaklar, gelin tacı, gelin iç çamaşırı, eldiven, bolero ve gelin ayakkabısı hepsi gelin aksesuar çeşididir. Önem sırası ise her gelin adayına göre değişir. Örneğin her ne kadar duvaksız gelin olmaz dense bile son yıllarda gelin şapkası oldukça popüler gelin aksesuarı oldu. Özellikle eski zamanlarda sadece nikah kıyanların tercih ettiği bir aksesuar olan gelin şapkaları günümüzde vintage sever gelin adaylarının bir numaralı tercihi oldu.

Tabii yine de duvak gelin aksesuarları arasında hep en önemli olan olarak kalmaya devam edecek çünkü sonradan çıkartılsa bile en azından nikah seremonisinde duvaksız gelin olan çok az. Duvağını ise mutlaka mekana ve gelinlik modeline göre seçmelisin.

Gelin tacı veya gelin saç tokaları neredeyse her gelinin olmazsa olmazları arasında ikinci seçenek. Hatta çoğu zaman duvaktan önce seçilir. Saç modeline göre toka mutlaka takılır ama son yıllarda saç tokası olarak gelin aksesuarları arasından mekana göre taç veya taze çiçekler takılır oldu. Kır düğünü gibi açık alanlarda düğün yapanların ve özellikle ilkbahar ve yaz aylarında gelin olanların tercihi taze çiçeklerden taç olurken, ihtişamlı düğün mekanlarının gelin aksesuarı açık ara taşlı gelin taçları oluyor.

Gelin iç çamaşırı da gelinlik seçimine bağlı gelin aksesuarlarından biridir. Çünkü seçtiğin iç çamaşırının kumaşı mutlaka gelinliğinle aynı ton da olmalı. Ayrıca gelinliğine tam uyumlu olmalı aksi halde gelinliğinin çirkin görünmesine sebep olabilir.

Kış aylarında evleniyorsan gelin aksesuarı olarak bolero veya kürk etol takabilirsin. Bolero daha uygun bir seçim olmasına rağmen kürkün daha fazla ısıtan bir aksesuar olduğunu unutmamalısın.

Her ne kadar kış aylarına daha çok yakışsa bile eldivenler vazgeçilmez gelin aksesuarı arasındadır. Bilekte biten, yarım ve tam kol olarak 3 çeşidi vardır. Kumaş seçimi ise tamamen senin seçimine kalır. Fakat en zarifi dantelli olan modellerdir.

Gelin Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Gelin ayakkabısı seçerken rahatlığından önce dikkat etmen gereken ilk kural duruşunu bozup bozmadığıdır. O nedenle minik de olsa topuklu gelin ayakkabısı seçmelisin. Babetler veya spor ayakkabılar rahat olmasına rahattır ama fotoğraflara baktığında pişmanlık duyabilirsin. Eğer rahat olmak istiyorsan fotoğraf seremonisi bittikten sonra babet veya spor ayakkabı giyebilirsin. Düğün mekanına göre seçmeyi unutmamalısın. Gelinliğinin eteği seçtiğin gelin ayakkabına göre kesileceği için önceden almaya dikkat etmelisin. Bir de gelinliğinin altından ayağından çıkmasını istemiyorsan en rahat gelin ayakkabılarının bilekten bağlı olan modeller olduğunu aklından çıkarma.