Zet Giyim Aksesuar

Papyon

Özel günlerin ve günlük giyimin son yıllarda öne çıkan papyon modelleri en güzel tasarımlarıyla Zet.com’da. Spor, klasik ya da casual tarza uyum sağlayacak en özel papyon tasarımlarını incelemeden seçimini yapma!

Detaylı Filtrele

1ürün

Fiyat Aralığı
Cinsiyet
Renk
Stil
Özel gün/sezon ürünü
/ 1

Papyon Nedir?


Fransızcası “Papillon” olan Türkçesi kelebek anlamına gelen papyonların hem lastikli hem de bağlamalı modelleri vardır. Giyinme adabına göre eski zamanlarda papyon sadece smokinler ile giyilirdi. Üstelik smokin papyon ve kuşaklar ile tercih edilir, papyon takıldığı zaman asla kemer kullanılmazdı. Kuşaklar her zaman papyon kumaşından ve renginden tasarlanarak bir uyum yakalanırdı. Bu kumaşın cinsi ise ipek saten olmasına rağmen kadife olan modelleri de vardır.

Papyon takılacak olan gömlek ise ata yaka denilen –damatlık gömleği adı verilen- gömlekler ile giyilir ve hazır çıtçıtlı modeller yerine bağlamalı papyonlar tercih edilirdi. Bağlamalı papyonlar daha kaliteli bir görünüm sağlarken doğru bağlanmadığında ise düzgün bir görünüm sergilemenizi engeller. O nedenle adım adım bağlanmalıdır. Günümüzde ise bağlamalı papyonları bağlamak oldukça zor olduğu için çıtçıtlı papyon modelleri daha fazla tercih ediliyor.

Günümüzde ise klasik giyimde papyonlar sadece smokinler ile değil takım elbiseler ile giyilmeye başlandı. Takım elbiseler ile tercih edildiğinde genellikle koyu renklerden farklı olan renkli ve desenli modelleri de kullanılmaya başlandı. Özellikle son yıllarda damat adayları damatlık olarak smokin tercih etmeyerek takım elbise ile renkli papyonlar ile daha şık ve farklı bir görünüm tercih etmeye başladı.

Spor giyimde ise papyonlar tek renk ve koyu renk kumaşlardan farklı renklere transfer oldular. Koyu renklerin dışında desenli ve renkli papyon modelleri öne çıkarken son zamanlarda ahşap papyon modelleri trendler arasında yer alıyor.

Renkli Papyonlar Nasıl Kullanılmalı?


Geçmişte renkli papyonları sadece palyaçolar takarken günümüzde puantiyeli, kareli, kaz ayağı desenli ve çizgili papyon modelleri kullanılmakta. Üstelik sadece gömlek ve ceketle değil spor kazakların üzerine de giyilebilir.

Renkli papyonları kullanırken eğer papyon tek renk ise o renge uyumlu bir gömlek ile tercih edebilirsiniz. Örneğin bordo gömlekle yeşil papyon, yeşil gömlekle mürdüm renkli papyon oldukça hoş görünür. Çizgili, puantiyeli ve desenli papyon modellerini ise tek renk gömlekler ile tercih etmelisiniz.

Tüm bu önerilerimizi dikkate alarak kendi stiline uyan papyon çeşitlerini inceleyebilirsin. Zet.com’da papyon modelleri ve fiyatları arasından kendi tarzına uyan bir model bulacağına emin olabilirsin.