gutav

Sıra dışı bir tarz yakalamak istiyorsanız Gutav aksesuarları tam size göre.

Sıra dışı bir tarz yakalamak istiyorsanız Gutav aksesuarları tam size göre.

Ben Mert Gutav. Zet.com’da Gutav adlı dükkanın sahibiyim. Aslında Bursalıyım, işlerimizin büyük bir kısmını da Bursa'daki atölyemizden yürütüyoruz. Yani anavatanıma 8 yıl sonra geri döndüm. Ama yaptığımız iş gereği ister istemez bir ayağımız devamlı İstanbul'da kalmaya devam ediyor. Sonuç olarak İstanbul - Bursa arasında yürüttüğümüz yoğun bir iş trafiği var diyebilirim.

8 yıl boyunca reklam ajanslarında "Art Director" pozisyonunda çalıştım. Aslında bazı büyük projelerde ajanslarla çalışmaya devam etsem de mesaimin çok büyük oranını şu anda GUTAV alıyor. Eğitimim ise yaptığım işlerle tamamen bağımsız olarak gelişti, bitirdiğim iki üniversitenin ardından şu anda Uluslararası Ticaret alanında yüksek lisansı yapmaya devam ediyorum.

Gutav markasının her yerinde ahşap var.

2012 yılında Amerika'da Swiss Group'un düzenlemiş olduğu bir saat tasarım yarışmasında derece aldıktan sonra tasarımların bilgisayar ortamında kalmaması gerektiğine iyice inanmaya başlamıştım (Aslında benimkini hala üretmediler ama üretmek için satın aldılar :D ). Ardından yine 2012 yılının Aralık ayında son çalıştığım reklam ajansından ayrıldım. Aslında o günlerde ayrılma sebebim sektöre freelance olarak devam etmekti. Fakat bazı olaylar çok hızlı sürede gelişti, kararlar alındı ve Decause adında bir Mobilya Tasarım firması açtım.

O sırada kafamda GUTAV markası da tam anlamıyla şekillenmeye başlamıştı ve "Giyilebilir Ahşap Ürünler" mottosuyla onuda hayata geçirdim. GUTAV markasının heryerinde ahşap var. Yani diyebilirimki ahşap Gutav'ın tarzını belirleyen en önemli unsur. Doğallığı yaşama adapte edebileceğimiz ürün tasarımlarımız da bu tarza katkı sağlıyor.

Üretim aşamasına gelince; Ürünlerin büyük çoğunluğu el üretimi, tabii ki teknik olması gereken ürünleri CNC kesim ile yapıyoruz. Ürünlerimi hala ağırlıklı olarak yurtdışı butiklerde satıyorum. Türkiye'deki en başarılı örneklerinden biri olan Zet.com'un yerli kullanıcının zevkini kesinlikle bir kaç adım öne taşıdığını düşünüyorum. Yani insanların, herhangi bir e-ticaret sitesinde kolay kolay rastlayamayacağı pek çok tasarımcı ve ürününü Zet.com üzerinden tanıdığı ve gördüğüne inanıyorum.

Bir de tamamen şahsi fikrim olmakla beraber şuna inanıyorum, Zet.com en kısa sürede kesinlikle bir mağaza açmalı.