KUKLAshoes

KUKLA Shoes tasarımcı Rana Öztok tarafından kişiye özel tasarlanan, el yapımı ayakkabı ve aksesuarlar sunuyor! Dantel işlemeli düğün ayakkabıları El boyama gelin ayakkabıları...

KUKLA Shoes tasarımcı Rana Öztok tarafından kişiye özel tasarlanan, el yapımı ayakkabı ve aksesuarlar sunuyor! Dantel işlemeli düğün ayakkabıları El boyama gelin ayakkabıları Kişiye özel tasarım ayakkabı ve çantalar

Selamlar, ben Rana Öztok. ZET üzerinde KUKLA Shoes dükkanının sahibiyim. İstanbul doğumluyum ve bu büyüleyici şehre her zaman hayranlık duydum. Home ofis olarak çalışıyorum, evimin bir odasını atölyeye, bir odasını da depoya dönüştürdüm. 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda tasarımı Bölümü mezunuyum. Okulda aldığımız ayakkabı tasarımı dersleri, bu mesleğe attığım ilk adım oldu. Okul projesi için hazırladığım ayakkabı koleksiyonu 2009 AYMOD fuarında sergilendikten sonra, artık bu yolda devam etmeye karar vermiştim. Mezun olmadan önce atölye araştırmaya ve ustalarla işbirliği yapmaya başlamıştım, bu süreçte malzemeyi tanımak ve pazar araştırması yapmak da bir o kadar önemliydi.Mezuniyetimden sonra tamamen işime yoğunlaştım ve İlk satışımı Galata'daki butiklerde yaptım; İstanbul desenleri boyadığım babetler hazırlıyordum, özellikle turistler tarafından yoğun ilgi gördü. Ardından Nişantaşı ve Cihangir'deki butiklerle anlaşmalı çalışmaya başladım ve bir süre sonra e-ticaretin yükselen trendini yakalamak düşüncesiyle online satışa geçtim.

KUKLA markasını oluştururken amacım "ipleri sizin elinizde olan ürünler" sunmaktı; kişiye özel tasarlanan ayakkabı ve aksesuarlar yaratma fikriyle yola çıktım. 

Düğün, nişan gibi özel günler için gelen talepler doğrultusunda, zamanla daha çok gelin ayakkabıları üretmeye yöneldim. Bu sevimli telaşa dahil olmak ayrıca büyük keyif,bir çok insanın hayatının en güzel dönemine bir mutluluk da ben eklemiş oluyorum. 

Ürünlerimin çoğu sipariş üzerine üretilen ve elde hazırlanan tasarım ayakkabılar. Bunların içinde el boyama ayakkabılar ve işlemeli dantel ayakkabılar olarak iki grup sayabiliriz. Çalışmalarımda suya dayanıklı boyalar kullanmaya dikkat ediyorum, sonsuza dek saklanacak ayakkabılar olmasını istediğim için. Deriye karşı bir zaafım olduğu doğru, fakat doğanın adil kullanımından yana olduğum için ayakkabılarımda çoğunlukla yapay deri ve diğer tekstil malzemelerini tercih ediyorum. İstanbul'da birlikte çalıştığım 2 atölye var, yakın zamanda kendi atölyemi kurmayı planlıyorum. Dolayısıyla herhangi bir yerden satın alınan sıradan bir ayakkabıyı süslemekten çok daha fazlasını sunuyorum; birebir iletişime dayalı olarak ayak ölçüsüne göre hazırlanan ve tamamen kişiselleştirilebilen tasarımlarım bir anı gibi saklanıyor...

Elbette kendi işinin patronu olmak keyifli olduğu kadar da zorlu bir yolculuk; her gün yeni bir şey öğreniyorum ve her seferinde yeni karşılaştığım bir sorunu çözüyorum. Ayakkabıların üretimini takip etmek, yeni malzemelerin peşinde düşmek ve tasarımı kişiselleştirmek gibi işimin çeşitli süreçlerini bizzat ben yönetiyorum. Bu yoğun tempoda işlerimi yürütmeme yardımcı olan sevgili ZET ekibine teşekkürler, birlikte büyüyoruz. El yapımı ve tasarım ürünleri bir platformda toplayan bu eğlenceli, renkli dünyanın bir parçası olmaktan mutluyum.