melikegunduz

Melike Gündüz , Muğla Üniversitesi Takı Tasarımı ve Süstaşları İşlemeciliği Bölümü mezunudur. Eğitimine Mersin Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı-Kuyumculuk...

Melike Gündüz , Muğla Üniversitesi Takı Tasarımı ve Süstaşları İşlemeciliği Bölümü mezunudur. Eğitimine Mersin Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı-Kuyumculuk Bölümü'nde devam etmiştir. 2010 yılında aldığı seramik eğitimi ile kil ve metali birleştirerek tasarımlar ortaya çıkartmıştır. 2011 yılında Güney Africa-Dorpstraat Galery'de ‘Dark Moon’ koleksiyonu sergilenmiştir. Kendi adını taşıyan markası ile yola çıkan Tasarımcı, koleksiyonlarında Altın ve Gümüş’ü , süstaşları ve doğal malzemeler ile birleştirerek sıradanlıktan uzak , sade bir çizgide ürünler tasarlamayı amaçlamaktadır. Melike Gündüz Atölye ‘den çıkan her bir ürün tamamen el yapımı olup, sınırlı sayıda veya tek parça olarak üretilmektedir.

Merhaba, Ben Melike Gündüz. Kendi adımı taşıyan markam ile Zet.com da yer alıyorum. Yalovalıyım ama uzun bir süredir İstanbul’da yaşıyorum.Tasarımlarımı da Galata'daki atölyemde üretiyorum.

Muğla Üniversitesi Takı Tasarımı ve Süstaşları İşlemeciliği Bölümü ardından eğitimime Mersin Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı-Kuyumculuk bölümünde devam ettim. 2009 yılında mezun oldum. Atölyemi kurdum ve hala büyük bir keyifle işime devam ediyorum.

ap

Çocukluğumdan beri el yapımı her şeye çok meraklıydım. Bu mesleği seçmemdeki en büyük sebep de budur.

Koleksiyonlarımda Altın ve Gümüş’ü, Süstaşları ve doğal malzemeler ile birleştirerek sıradanlıktan uzak, sade bir çizgide ürünler tasarlıyorum. Ağırlıklı olarak gümüş ile çalışıyorum. Bazen tasarıma göre Bronz ve Altın kullanıyorum. Sınırlamalardan hep uzak durmaya çalışmışımdır ve üzerinizde taşımaktan çekinmeyeceğiniz her şeyin takıya dönüşebileceğini düşünüyorum. Metalin soğuk dokusunu çok sevsem de bazen renklendirmek adına süstaşları, deri, özellikle abanoz olma üzere ahşap ve renkli pleksiler de kullanıyorum.

ap

Tasarımlarımı özel kılan unsur her birinin el yapımı olması ve sınırlı sayıda üretmemdir. Çalışmalarımın bir kısmı özel tasarımdır ve bir adet üretilir. Diğer ürünlerden ise en fazla 10 adet üretmeye dikkat ediyorum. Bu da sizi Dünya üzerindeki 10 kişiden biri yapıyor. 

Zet ile tasarımlarım çok daha fazla insana ulaşıyor ve aldığım tepkiler de mutluluk verici. Genel olarak herkes ürünlerimin çok farklı olduğunu söylüyor  ve takılarımın beğeniliyor olması da tezgahımda geçirdiğim zamanın hakkını veriyor.