yukabyguliz

“Yuka” Uzak Doğu kültüründe bir kız ismi ve aynı zamanda bir bitki adı. Yalınlığı ile tasarımları temsil etmeyi başaran bu isim, bir sanat yönetmeninin zevkli algılarıyla...

“Yuka” Uzak Doğu kültüründe bir kız ismi ve aynı zamanda bir bitki adı. Yalınlığı ile tasarımları temsil etmeyi başaran bu isim, bir sanat yönetmeninin zevkli algılarıyla gümüşten, bronzdan ya da pirinçten renkli, doğadan ve kendi deneyimlerinden yola çıkan takılar üretiyor Maçka'daki atölyesinde.

Ben Güliz Mustafaoğlu, Zet.com’da Yukabygüliz adlı dükkanın sahibiyim. Aslında İzmir'liyim. İstanbul'a üniversiteyi kazandığımda 2000 yılında gelmiştim, halen İstanbul'da yaşamaya devam ediyorum. Maçka'da takılarımı ürettiğim ve sergilediğim bir atölye/showroomum var.

Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümü mezunuyum. Sonrasında Londra'da 1 yıl iç mimarlık eğitimi aldım, döndükten sonra da reklam filmlerinde sanat yönetmeni olarak çalışmaya başladım. Geçen yıla kadar takı tasarımı ve sanat yönetmenliğini bir arada yürütüyordum, fakat bir süredir,sadece takı tasarımı ile ilgileniyorum. Sanat ve tasarımla hep iç içeydim, kendimi bu alanda yetiştirip tasarım odaklı bir iş yapmak istedim hep… Sanat yönetmenliği çok yönlü hem teknik hem estetik bir meslek. Bu mesleğin takı tasarımlarıma olan katkısı çok büyük. Bir takı tasarımı kursuna başlamamla, bildiğim diğer teknikleri birleştirmem beni bu işi ilerletmeye ve marka haline getirmeye teşvik etti.

Tarzımı temelde sade,detaylarda farklılaşan tasarımlar olarak açıklayabilirim.Ürünlerimi birçok farklı teknik kullanarak üretiyorum. Bunlardan bazıları; kayıp mum tekniği, metal modelleme, el işçiliği mine,doğal taşları farklı biçimlerde kullanmak vb.

Zet.com ile olan işbirliğimin markamın İstanbul dışında Türkiye'nin farklı illerine ulaşması, tanınması açısından güzel bir katkısı oldu… Tasarıma ulaşmanın aslında kolay olduğunu tasarım severlere gösteren Zet.com ile çalışmaktan mutluluk duyuyorum...