Zet

Vintage & Retro & İkinci El

Dönemsel kıyafet ve tarzı sevenler için en özel vintage tasarımlar Zet.com’da. Vintage gömlek, aksesuar, elbise ya da ayakkabı... Sen de tarzına uygun vintage kıyafeti incelemeden alışveriş yapma!

Detaylı Filtrele

318ürün

Fiyat Aralığı
Cinsiyet
Materyal
Renk
Stil
Özel gün/sezon ürünü
/ 6
Neredeyse son 10-12 yıldır ünlülerin eski kıyafetleri yeni parçalarla tamamlaması ile tanıştığımız vintage ürünler ve vintage modası zamanla modası hiç geçmeyen, zamansız trendler arasına girdi. Peki nedir vintage?

Vintage Nedir?


Gözlük, çanta, ayakkabı, elbise ya da ceket... Sahip olduğun veya satın alacağın ürünün vintage olabilmesi için tasarlandığı tarihten en az 20 yıl öncesine ait olması gerekir. Örneğin şu an annenin, babaannenin dolabından kalmış ve hala kullanılabilir bir parça vintage değeri taşır. Mutlaka özel bir tasarımcıya ait olması gerekmez.

En çok kullanılan vintage ürünlerin başında vintage gömlek, ceket ve elbise modelleri gelir. Bunun nedeni deforme olmadan saklanabilecek parçalar olmasından kaynaklanıyor. Çanta, ayakkabı ve gözlük, küpe ve kolye gibi aksesuarlarda belli bir yıla aitse vintage olabilir. Üstelik vintage aksesuarlar kıyafetlere göre bulunduğu yılı daha iyi yansıtır, vintage olduğu daha çok belli olur. Bunun nedeni ise son yıllarda hazır giyim sektörünün modern vintage görünümlü ürünleri fazlasıyla tasarlamalarından kaynaklanmaktadır.

Modern Vintage Nedir?


Modern vintage, elbise, gömlek, ayakkabı, bluz, ceket ve palto gibi ürünlerin bulunduğu döneme uygun olarak yeniden tasarlanmasıdır. Son yıllarda vintage moda akımı öne çıktıkça ünlü modacılar da tasarımlarında geçmişe dönük ürünler tasarlamaya başladı. Örneğin geçtiğimiz yıllarda vatkalı ceketler, büyük yakalı gömlekler, puantiyeli elbiseler tasarlayan birçok tasarımcı vardı. Bu tarz kıyafetler eski olmamasına rağmen eskitilmiş görünüm verildiği için vintage ürün gibi görünerek modern vintage olarak adlandırabiliriz.

Vintage Kıyafetleri Stiline Nasıl Uyarlarsın?


Vintage giyimin güzel kombine edilmiş şekli eski ile yeniyi karıştırmaktır. Son modaya uygun bir jean pantolon ile vintage bluz ve şık bir ceket giyebilir ya da şık bir elbise ile vintage çanta veya deri pantolon, basic tişört ile vintage bir gözlük takarak vintage kıyafetleri kullanabilirsiniz. Bu noktada önemli olan hangi parçanın senin stilini veya tarzını yansıtacağını bilmektir.

Büyük parçaları kullanmakta güçlük çekiyorsan vintage aksesuarlara yönelmelisin. Eşarp, gözlük, kolye, küpe, ayakkabı, şapkalar ve vintage broşlar en kolay kullanılabilecek vintage parçaların başında gelir.

Tüm bu önerilerimizi dikkate alarak kendi stiline uyan vintage ürün modelleri ve fiyatlarını inceleyebilir, bütçene uygun olan tasarımları dolabına katabilirsin.